2004 Volleyball - Composite Schedule and Results

Volleyball
Bay Path
Becker
Elms
Husson
Lasell
Lesley
Maine Farmington
Maine Maritime
Mount Ida
Thomas
Scroll down to view the full composite schedule for all NAC teams, or select a single team from the list on the right to view an individual team schedule. Choose other Volleyball options below or select options for other sports from the list on the left.

Standings 
Conference Schedule 


 Friday, September 3
6:00 am Husson 0 vs Fredonia 3 8-30, 17-30, 17-30
SUNNY Cortland, NY Red Dragon Classic
5:00 pm Mount Ida 0 vs Johnson and Wales 3 12-30, 14-30, 27-30
Plymouth State Tournament
6:00 pm Thomas 1 at U. Maine Presque Isle 3 26-30, 30-26, 14-30, 27-30
7:00 pm Lasell 0 at Plymouth State 3 20-30, 17-30, 25-30
Tournament
7:30 pm Maine Farmington 0 at Plymouth State 3 16-30, 12-30, 13-30
Plymouth State Tournament
8:00 pm Husson 0 vs New Paltz 3 18-30, 20-30, 14-30
SUNNY Cortland, NY Red Dragon Classic
 Saturday, September 4
9:00 am Lasell 3 vs Maine Farmington 0 30-21, 30-22, 30-19
11:00 am Thomas 0 at U. Maine Presque Isle 3 18-30, 26-30, 18-30
11:00 am Lasell 2 vs Western New England 3 30-23, 29-31, 30-27, 15-30, 14-16
11:00 am Mount Ida 0 at Western New England 3 18-30, 26-30, 18-30
Plymouth State Tournament
12:00 pm Southern Vermont 3 at Becker 0 30-21, 30-23, 31-29
1:00 pm Lasell 0 vs Johnson and Wales 3 24-30, 27-30, 19-30
1:00 pm Husson 0 vs St. Lawrence 3 16-30, 26-30, 32-34
SUNNY Cortland, NY Red Dragon Classic
1:00 pm Maine Farmington 0 vs Mount Ida 3 28-30, 19-30, 20-30
Plymouth State Tournament
4:00 pm Bard 3 at Becker 0 30-21, 30-19, 30-18
4:00 pm Husson 1 vs Buffalo State 3 30-27, 18-30, 23-30, 18-30
SUNNY Cortland, NY Red Dragon Classic
 Wednesday, September 8
7:00 pm Elms 0 at Southern Vermont 3 16-30, 21-30, 26-30
7:00 pm Becker 3 at Pine Manor 1 30-21, 30-26, 24-30, 30-19
 Thursday, September 9
7:00 pm Mount Ida 3 at WPI 2 30-32, 30-17, 26-30, 30-16, 15-8
7:00 pm Husson 3 at Maine Farmington 0 30-24, 30-23, 30-28
7:00 pm Anna Maria 0 at Lasell 3 19-30, 13-30, 17-30
7:00 pm Unity College 0 at Thomas 3 23-30, 20-30, 24-30
 Saturday, September 11
11:00 am Unity 0 at Maine Farmington 3 5-30, 15-30, 21-30
11:00 am Elms 0 vs Regis 3 9-30, 15-30, 24-30
Connecticut College Tournament
11:00 am Lasell 3 at St. Joseph (Connecticut) 1 30-26, 23-30, 30-20, 30-25
Tournament
12:00 pm Becker 0 at Massachusetts Maritime 3 11-30, 12-30, 8-30
1:00 pm Lasell 3 vs Elms 0 30-20, 30-20, 30-14
Connecticut College Tournament
1:00 pm Lasell 3 vs Regis 1 30-16, 30-16, 27-30, 31-29
3:00 pm Bay Path 2 vs Medgar Evers 3 30-28, 30-28, 25-30, 18-30, 7-15
at Bard Tri-match
3:00 pm Elms 1 vs Salve Regina 3 30-15, 27-30, 15-30, 16-30
Connecticut College Tournament
5:00 pm Bay Path 0 at Bard 3 16-30, 20-30, 6-30
Tri-match
 Sunday, September 12
11:00 am Keystone College 3 at Bay Path 2 23-30, 30-23, 30-14, 27-30, 15-9
Single match
1:00 pm Lesley 0 vs Keystone College 3 26-30, 21-30, 31-33
 Tuesday, September 14
6:00 pm C Lasell 3 at Mount Ida 1 29-31, 30-19, 30-21, 30-28
6:30 pm Unity College 0 at Maine Maritime 3 7-30, 8-30, 14-30
7:00 pm Daniel Webster 3 at Becker 0 30-26, 30-18, 30-18
7:00 pm Husson 3 at St. Joseph's (Maine) 0 30-21, 30-16, 30-25
 Wednesday, September 15
7:00 pm C Thomas 0 at Maine Farmington 3 12-30, 14-30, 17-30
7:30 pm Emerson 3 at Lesley 0 30-20, 30-17, 30-25
 Thursday, September 16
7:00 pm Lasell 2 at Westfield State 3 25-30, 30-23, 30-19, 26-30, 11-15
 Saturday, September 18
6:00 am C Elms 0 vs Lasell 3 0-30, 0-30, 0-30
10:00 am C Maine Farmington 3 vs Bay Path 0 30-18, 30-11, 30-9
at Lesley
10:00 am U. Maine Machias 0 at Husson 3 19-30, 24-30, 29-30
10:00 am C Elms 0 at Mount Ida 3 0-30, 0-30, 0-30
11:00 am C Maine Farmington 3 at Lesley 0 30-28, 30-16, 30-11
11:00 am C Thomas 0 at Lesley 3 13-30, 17-30, 13-30
11:30 am C Becker 0 at Mount Ida 3 10-30, 15-30, 9-30
at Lasell
12:00 pm U. Maine Presque Isle 0 at Husson 3 20-30, 2-30, 25-30
12:00 pm Newbury College, MA 0 at Husson 3 27-30, 29-30, 11-30
12:00 pm Maine Maritime 0 at St. Joseph's (Maine) 3 11-30, 23-30, 21-30
1:00 pm C Thomas 0 vs Bay Path 3 16-30, 22-30, 11-30
at Lesley
2:00 pm Maine Maritime 0 at St. Joseph's (Maine) 3 17-30, 28-30, 20-30
2:30 pm C Becker 0 vs Lasell 3 15-30, 12-30, 14-30
at Mount Ida
 Tuesday, September 21
6:30 pm Maine Farmington 3 at Unity 0 30-16, 30-10, 30-13
7:00 pm Mount Ida 3 at Rivier 2 24-30, 31-29, 30-27, 20-30, 15-10
7:00 pm Regis 3 at Becker 0 30-13, 30-14, 30-19
7:00 pm Lasell 3 at Wentworth 2 30-28, 30-20, 23-30, 14-30, 15-13
 Wednesday, September 22
6:30 pm Maine Maritime 0 at UMaine Machias 3 15-30, 11-30, 24-30
7:00 pm Unity College, ME 0 at Husson 3 13-30, 13-30, 29-31
 Thursday, September 23
7:00 pm St. Joseph (Connecticut) 3 at Bay Path 0 30-19, 30-22, 30-21
Single match
7:00 pm Pine Manor 0 at Lasell 3 16-30, 17-30, 17-30
 Saturday, September 25
10:00 am C Bay Path 2 at Maine Maritime 3 30-27, 27-30, 20-30, 30-22, 15-17
10:00 am C Maine Farmington 3 at Becker 0 30-16, 30-12, 30-14
10:00 am C Maine Farmington 3 vs Elms 0 30-0, 30-0, 30-0
at Becker
10:00 am C Thomas 3 vs Elms 0 30-0, 30-0, 30-0
at Becker
1:00 pm C Bay Path 0 vs Husson 3 22-30, 23-30, 19-30
at Maine Maritime
2:00 pm C Lesley 1 at Maine Maritime 3 25-30, 23-30, 31-29, 29-31
3:00 pm C Lesley 0 vs Husson 3 23-30, 25-30, 26-30
at Maine Maritime
4:00 pm C Thomas 3 at Becker 1 31-29, 30-19, 11-30, 30-18
TBA C Lesley at Maine Maritime
 Monday, September 27
7:00 pm Anna Maria 3 at Becker 2 16-30, 16-30, 30-22, 30-26, 15-4
7:00 pm Framingham State 3 at Lasell 0 30-17, 30-18, 30-24
 Tuesday, September 28
6:00 pm St. Joseph (Connecticut) 0 at Mount Ida 3 22-30, 17-30, 21-30
 Wednesday, September 29
6:00 pm Thomas 0 at Husson 3 8-30, 10-30, 14-30
7:00 pm St. Joseph's (Maine) 1 at Maine Farmington 3 30-13, 28-30, 10-30, 25-30
7:00 pm C Becker 0 at Elms 3 20-30, 24-30, 14-30
7:00 pm Lesley 1 at Simmons 3 16-30, 30-24, 21-30, 23-30
 Thursday, September 30
7:30 pm Bay Path 1 at WPI 3 12-30, 23-30, 30-27, 17-30
Single match
 Friday, October 1
5:00 pm Maine Presque Isle 3 at Thomas 1 22-30, 30-18, 30-19, 30-18
6:00 pm Maine Farmington 0 vs Mount Holyoke 3 15-30, 19-30, 24-30
Salem State Tournament
 Saturday, October 2
9:00 am Maine Farmington 1 vs UMass-Boston 3 22-30, 24-30, 30-28, 24-30
Salem State Tournament
10:00 am C Bay Path 3 at Elms 1 26-30, 30-16, 30-20, 30-27
10:00 am C Maine Maritime 1 at Mount Ida 3 18-30, 14-30, 30-28, 7-30
11:00 am Maine Farmington 3 vs Simmons 1 30-28, 30-28, 15-30, 30-16
Salem State Tournament
12:00 pm C Lesley 3 vs Becker 0 30-18, 31-29, 30-28
at Elms
12:00 pm C Maine Maritime 0 at Lasell 3 20-30, 24-30, 24-30
2:00 pm C Bay Path 3 vs Becker 0 30-16, 30-19, 30-20
at Elms
2:00 pm C Husson 0 at Lasell 3 26-30, 14-30, 25-30
2:00 pm C Husson 0 vs Mount Ida 3 20-30, 26-30, 19-30
at Lasell
4:00 pm C Lesley 2 at Elms 3 13-30, 30-19, 30-22, 29-31, 2-15
 Sunday, October 3
1:00 pm Pine Manor 0 at Mount Ida 3 5-30, 26-30, 14-30
 Monday, October 4
7:00 pm University of New England 3 at Lasell 1 30-24, 30-21, 28-30, 30-17
 Tuesday, October 5
6:30 pm Maine Maritime 3 at Unity College 0 32-30, 30-15, 30-15
7:00 pm Lesley 0 at Regis 3 22-30, 20-30, 20-30
 Wednesday, October 6
6:00 pm Husson 2 at U. Maine Machias 3 20-30, 30-26, 27-30, 30-26, 16-18
 Thursday, October 7
6:00 pm Bay Path 0 at Westfield State 3 24-30, 22-30, 21-30
Single match
7:00 pm Mount Ida 0 at Eastern Nazarene 3 17-30, 8-30, 13-30
7:00 pm Worcester State 3 at Becker 0 30-11, 30-11, 30-10
7:00 pm Elms 0 at Mount Holyoke 3 11-30, 12-30, 17-30
7:30 pm Pine Manor 0 at Lesley 3 23-30, 16-30, 17-30
 Friday, October 8
6:00 pm Southern Maine 1 at Maine Farmington 3 21-30, 30-27, 26-30, 20-30
UMF Invitational
6:00 pm St. Joseph's (Maine) 1 at Husson 3 30-29, 17-30, 23-30, 24-30
UMF Invitational
6:00 pm Lasell 1 vs Western New England 3 20-30, 15-30, 30-24, 28-30
E. CT State Tournament
7:30 pm Lasell 2 vs Emmanuel 3 30-29, 30-23, 16-30, 20-30, 14-16
E. CT. St. Tourney
 Saturday, October 9
9:00 am Husson 0 vs Worcester State 3 21-30, 13-30, 15-30
U. Maine Farmington Invitational
9:00 am Maine Machias 1 at Maine Farmington 3 23-30, 22-30, 35-33, 27-30
UMF Invitational
11:00 am Lasell 3 vs Salve Regina 0 30-24, 32-30, 30-19
E. CT St. Tourney
1:00 pm Daniel Webster 0 at Mount Ida 3 21-30, 22-30, 21-30
1:00 pm Maine Presque Isle 3 at Maine Farmington 0 30-26, 30-25, 30-27
UMF Invitational
1:00 pm Husson 0 vs Salem State 3 20-30, 25-30, 23-30
UMF Invitational
1:00 pm Lasell 0 at Eastern Connecticut State 3 23-30, 14-30, 15-30
3:00 pm Massachusetts College 3 at Elms 0 30-12, 30-25, 30-24
 Monday, October 11
7:00 pm Elms at Simmons
Postponed indefinately
 Tuesday, October 12
7:00 pm Husson 3 at Southern Maine 1 19-30, 30-22, 30-28, 31-29
 Wednesday, October 13
7:00 pm C Maine Maritime 0 at Husson 3 17-30, 28-30, 20-30
7:00 pm Emerson 1 at Lasell 3 30-29, 19-30, 23-30, 28-30
7:30 pm Anna Maria 0 at Lesley 3 26-30, 28-30, 28-30
 Thursday, October 14
7:00 pm Elms 0 at Westfield State 3 14-30, 8-30, 17-30
7:00 pm Albertus Magnus 3 at Becker 0 30-19, 30-25, 30-23
 Friday, October 15
5:00 pm Mount Ida 0 at Wentworth 3 27-30, 26-30, 25-30
UMass Dartmouth Tournament
6:00 pm Maine Maritime 3 at Unity College 0 30-9, 30-17, 30-11
at UMaine Machias Tournament
6:00 pm Husson 3 at U. Maine Machias 0 30-20, 30-23, 30-29
U. Maine Machias Tr.
7:00 pm Mount Ida 0 at UMass-Dartmouth 3 11-30, 24-30, 23-30
UMass Dartmouth Tournament
7:30 pm C Lesley 3 at Bay Path 2 22-30, 30-28, 30-25, 28-30, 15-8
8:00 pm Unity 0 at Maine Maritime 3 14-30, 25-30, 24-30
 Saturday, October 16
8:00 am Maine Maritime 3 at UMaine Presque Isle 0 30-16, 30-17, 30-25
at UMaine Machias Tournament
10:00 am Husson 3 vs St. Joseph's (Maine) 2 24-30, 20-30, 30-24, 30-17, 15-10
U. Maine Machias Tr.
11:00 am St. Joseph (Connecticut) 3 at Elms 0 30-19, 30-17, 30-20
11:00 am Lasell 0 at Eastern Nazarene 3 15-30, 19-30, 21-30
12:00 pm Bay Path 3 at Pine Manor 0 30-18, 30-16, 30-10
Single match
12:00 pm Maine Maritime 2 at St. Joseph's (Maine) 3 30-25, 30-20, 20-30, 21-30, 9-15
at UMaine Machias Tournament
12:00 pm Mount Ida 3 at UMass-Boston 1 27-30, 30-25, 30-18, 30-19
UMass Dartmouth Tournament
2:00 pm Husson 3 vs Univ. Maine Presque Isle 0 30-24, 30-22, 30-18
4:00 pm Husson 3 vs Unity College 0 30-6, 30-8, 30-15
 Sunday, October 17
1:00 pm Southern Vermont 0 at Bay Path 3 21-30, 11-30, 24-30
Single match
 Tuesday, October 19
7:00 pm Lesley 0 at Massachusetts Maritime 3 15-30, 16-30, 26-30
 Wednesday, October 20
6:30 pm UMaine Machias 0 at Maine Maritime 3 25-30, 15-30, 25-30
6:30 pm Husson 3 at Unity College, ME 0 30-10, 30-13, 30-18
7:00 pm Elms 3 at Daniel Webster 2 32-30, 25-30, 30-26, 30-32, 15-9
 Thursday, October 21
6:00 pm Newbury College 2 at Mount Ida 3 30-28, 30-23, 23-30, 27-30, 5-15
7:00 pm Maine Farmington 1 at Southern Maine 3 13-30, 30-28, 18-30, 16-30
7:00 pm Becker 2 at Anna Maria 3 25-30, 25-30, 30-24, 30-21, 10-15
7:00 pm Regis 1 at Lasell 3 5-30, 25-30, 30-22, 28-30
 Saturday, October 23
10:00 am C Lasell 3 at Bay Path 0 31-29, 30-15, 30-22
11:00 am C Maine Maritime 0 at Maine Farmington 3 23-30, 14-30, 26-30
11:30 am C Lasell 3 vs Lesley 0 30-14, 30-24, 30-25
at Bay Path
1:00 pm C Husson 1 at Maine Farmington 3 30-21, 27-30, 25-30, 25-30
1:00 pm C Mount Ida 3 at Bay Path 0 30-24, 30-17, 30-23
at Bay Path College
1:00 pm C Husson 3 vs Thomas 0 30-9, 30-8, 30-13
at UMaine
2:00 pm C Maine Maritime 3 vs Thomas 0 30-17, 30-24, 30-21
at UMaine
2:00 pm Becker 0 vs Massachusetts College 3 17-30, 25-30, 10-30
2:30 pm C Mount Ida 3 vs Lesley 1 30-24, 30-23, 23-30, 30-17
at Bay Path
3:00 pm Anna Maria 0 at Elms 3 15-30, 19-30, 21-30
4:00 pm Becker 0 at Framingham State 3 8-30, 9-30, 3-30
 Tuesday, October 26
7:00 pm Massachusetts College at Bay Path
Single match
7:00 pm Mitchell 3 at Becker 0 31-29, 30-13, 30-17
7:00 pm Lasell 3 at Simmons 1 30-20, 30-27, 28-30, 30-26
 Wednesday, October 27
7:00 pm Maine Farmington 1 at St. Joseph's (Maine) 3 27-30, 22-30, 30-11, 16-30
7:00 pm Emerson 3 at Becker 0 30-4, 30-7, 30-6
 Thursday, October 28
7:00 pm Mount Ida 0 at Emmanuel 3 24-30, 22-30, 27-30
7:30 pm St. Joseph (Connecticut) 3 at Lesley 1 0-30, 30-17, 31-29, 32-30
 Friday, October 29
4:00 pm Lesley 0 vs UMass-Dartmouth 3 6-30, 12-30, 8-30
Bridgewater State College Tournament
6:00 pm Lesley 0 vs Colby-Sawyer 3 6-30, 15-30, 32-34
Bridgewater State College Tournament
 Saturday, October 30
10:00 am Lesley 0 vs Salve Regina 3 11-30, 18-30, 7-30
Bridgewater State College Tournament
11:00 am C Becker 0 at Husson 3 9-30, 18-30, 10-30
11:00 am C Lasell 3 at Thomas 0 30-12, 30-6, 30-17
11:00 am C Elms 3 vs Maine Maritime 2 32-30, 23-30, 30-28, 26-30, 15-9
at Husson College
12:00 pm Lesley 0 vs Eastern Nazarene 3 11-30, 14-30, 17-30
Bridgewater State College Tournament
1:00 pm C Lasell 3 vs Maine Farmington 1 22-30, 30-17, 30-18, 32-30
at Thomas
1:00 pm C Becker 1 vs Maine Maritime 3 19-30, 25-30, 30-26, 22-30
at Husson
1:00 pm C Elms 0 at Husson 3 25-30, 21-30, 21-30
3:00 pm C Mount Ida 3 at Thomas 0 30-10, 30-15, 30-15
5:00 pm C Mount Ida 3 vs Maine Farmington 1 29-31, 30-18, 30-17, 30-11
at Thomas
 Wednesday, November 3
6:00 pm Elms 0 at Maine Farmington 3 20-30, 26-30, 21-30
NAC Tournament (quarterfinals)
6:00 pm Lesley 0 at Mount Ida 3 25-30, 16-30, 22-30
NAC Tournament (quarterfinals)
6:00 pm Maine Maritime 0 at Husson 3 15-30, 12-30, 25-30
NAC Tournament (quarterfinals)
7:00 pm Bay Path 0 at Lasell 3 19-30, 13-30, 25-30
NAC Tournament (quarterfinals)
 Saturday, November 6
10:00 am Mount Ida 3 vs Maine Farmington 0 30-20, 30-25, 30-25
NAC Tournament (semifinals)
12:00 pm Husson 0 at Lasell 3 25-30, 23-30, 21-30
NAC Tournament (semifinals)
2:00 pm Mount Ida 3 at Lasell 2 25-30, 30-17, 30-28, 27-30, 15-11
NAC Tournament (championship)
 Thursday, November 11
1:00 pm Mount Ida 0 vs Pacific Lutheran 3 10-30, 15-30, 11-30
NCAA Tournament (first round)

Click here for the 2005-06 season